301 Views0
Czy dla młodych ludzi rynek pracy jest dostatecznie satysfakcjonujący? Czego oczekują od swojego etatu? Praca po studiach – jaką wybrać?

W dzisiejszych czasach pomysłowi przedsiębiorcy wykorzystują technologie, aby oferować usługi w nowy, bardziej wydajny sposób.

Czynniki sprzyjające nowym tendencjom to m.in. to, że pokolenie Y wkroczyło na rynek pracy.

Z kolei starsi pracownicy są rozczarowani etatem, który nie daje im swobody i poczucia satysfakcji. W związku z tym rośnie zainteresowanie samozatrudnieniem. Własna firma staje się wtedy bardziej atrakcyjna. 

Analitycy finansowi zauważyli, że przedstawiciele pokolenia Y później niż starsze pokolenia podejmują poważne decyzje finansowe, np. o zakupie samochodu. To może tłumaczyć ich chęć udziału w rynku opartym na współdzieleniu i tymczasowym dostępie do dóbr.

Kolejnym czynnikiem jest upowszechnienie się smartfonów, dostępu do Internetu i innych technologii cyfrowych. Zmieniło to sposób, w jaki funkcjonuje rynek pracy. Doprowadziło też do wykształcenia się sektora, w którym najbardziej liczy się wygoda i szybkość (praca online, udziały w webinarach, płatności online). Dodatkowy zarobek poprzez pracę online lub poprzez narzędzia cyfrowe staje się coraz bardziej popularny. Praca dla mam czy praca po studiach z domu to coraz częściej wybierany kierunek, ponieważ nie dość, że daje elastyczność, to dodatkowo nowe technologie dają coraz większe możliwości. 


Kolejną sprawą jest niepewna sytuacja gospodarcza, która skłoniła ludzi do poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu. Niektórzy zastanawiają się, czy jedna praca lub jedna umiejętność wystarczą?

Elastyczna praca to też doskonałe rozwiązanie dla emerytów, którzy szukają dodatkowego źródła dochodu i są aktywni.

Ponadto przedstawiciele pokolenia Y, którzy mają trudność ze znalezieniem stałej pracy etatowej, w naturalny sposób zaczynają poszukiwać alternatywnych rozwiązań. 


Niepewność finansowa i niezadowolenie z tradycyjnych form zatrudnienia mają też swoje dobre strony. Powoli zmienia się definicja sukcesu – coraz bardziej zaczyna się liczyć niezależność, którą umożliwia np. praca online i marketing sieciowy.

Co więc otrzymujemy? Elastyczność finansową i niezależność od pracodawcy, samodzielne zarządzanie własnym czasem, pełną kontrolę nad własnym życiem zawodowym, możliwość decydowania o życiu prywatnym itd. Czy wciąż się zastanawiasz? 

  Artykuł stworzony przez zespół Postaw Na Siebie. Wszelkie kopiowanie wyłącznie za zgodą.

Leave Comment: